Adres Folkart Towers No: 47 B 28.Kat No: 2809 Bayraklı / İzmir
Telefon +90 232 242 3651

ETİKETLE-KİLİTLE (ENERJİ İZOLASYONU) DANIŞMANLIĞI

EKED, bir makine ya da ekipman üzerinde bir çalışma gerçekleşmeye başlamadan önce, tehlikeli enerjiyi kontrol altına almakta ve sıfır enerji durumuna getirmekte kullanılan birincil ve tercih edilen bir yöntemdir.

Makine veya ekipman ile enerji kaynağı arasındaki bağlantı doğru şekilde kesildikten ya da izole edildikten sonra, makine ya da ekipman etiketlenmeli, kilitlenmeli, emniyete alınmalı ve denenmelidir.

Etiketle: Kilidin kimlik bilgisi ve kilidin makine ya da ekipmana takıldığı tarihi gösteren etiketin kilide eklenmesi anlamındadır.

Kilitle: Makine veya ekipman kontrollerinin (şalter veya bir boru üzerindeki vana kolunun kilitlenmesi örneğinde olduğu gibi) fiziksel olarak kilitlenmesi anlamındadır.

Emniyete al: Tehlikeli alanda kimsenin olmadığının kontrol edilmesidir.

Dene: Makine veya ekipmanın gerektiği gibi enerjiden kesildiğinin ve makine ya da ekipman üzerinde gerçekleştirilecek çalışmaya başlamadan önce makine ya da ekipmanın çalışmayacağının test edilerek denenmesi anlamındadır.

 

EKED / LOTO YAZILIMI

"Tehlikeli Enerjiyi görselleştirmek için" tamamen Türk yazılım mühendisleri ve LOTO uzmanları tarafından hazırlanmıştır.

Yazılım sayesinde;

• LOTO gerektiren faaliyetleri listeleyebilirsiniz.
• Enerji kesme noktalarını belirleyebilirsiniz.
• Kilitlemeye uygun olmayan enerji noktalarını listeleyebilirsiniz.
• LOTO denetimi yapabilirsiniz.
• LOTO uygulamalarınızı raporlayabilirsiniz.
• LOTO uygulamalarınızı kayıt altına alabilirsiniz.